Projekt ogrodu, projektowanie ogrodów
Projekt ogrodu przy domu
wymaga szczególnego przygotowania. Jest to miejsce, w którym chcemy odpocząć, dać dzieciom trochę frajdy, przyjąć gości, mieć miejsce dla naszych zwierząt. Ogród wokół domu to też przywiązanie do tradycji, sentyment do miejsc wyjątkowych z dzieciństwa.
Pragniemy przedstawić Państwu wszystkie etapy projektu ogrodu przydomowego.
Projekt ogrodu przydomowego
Książka projektowa – Format A4
- Analiza stanu istniejącego i przeprowadzenie inwentaryzacji.
Podstawą do jego wykonania jest mapa sytuacyjno wysokościowa (tzw. „podkład geodezyjny”). W tym punkcie na mapie nanoszone są istniejące już w danym ogrodzie części małej architektury ogrodu jak i istniejące rośliny które mają być usunięte jak i te które pozostają. - Projekt koncepcyjny ogrodu – powinien zawierać co najmniej dwie propozycje rzutów terenu przedstawiających zagospodarowanie przestrzeni z uwzględnieniem elementów przyszłego ogrodu (układ roślinności, nawierzchnie, mała architektura); wizualizacje ważnych fragmentów projektu (projektant może zamiast tego przygotować makietę – trójwymiarowy model). Najlepiej dla obu stron będzie, jeśli zamknięcie etapu koncepcji zostanie potwierdzone pisemnie lub mailowo.
- Projekt techniczny nasadzeń – na projekcie jest zaznaczona każda projektowana i istniejąca roślina z rozróżnieniem na rośliny iglaste, liściaste, opatrzona numerem (odwołującym do tabeli z listą roślin – nazwa polska, łacińska, numer na projekcie, ilość). Rośliny wyrysowane są w odpowiedniej skali.
- Projekt techniczny ogrodu – wymiary, powierzchnie. W tej części projektu przedstawiamy wszystkie wymiary projektowanego ogrodu konieczne do jego wykonania. Najczęściej również na tej planszy przedstawiamy od razu wielkości projektowanych powierzchni (trawnika, kory ozdobnej, żwiru/grysu.
- Lista projektowanych roślin (tabela): numer na projekcie, liczba sztuk, nazwa polska, łacińska, opis/wymagania.