881-528-420 [email protected]
Projektowanie ogrodu

Wraz ze zbliżającą się wiosną i budzącym się życiem u wielu osób budzi się jednocześnie chęć urządzenia pięknego ogrodu. Jedni zdecydują się na własną koncepcję i samodzielne wykonanie prac, inni zaś powierzą te zadania fachowcom. Którąkolwiek drogę wybierzemy, warto pamiętać o kilku podstawowych rzeczach podczas planowania wymarzonego ogrodu.

Podczas projektowania ogrodu należy pamiętać o następujących punktach

Po pierwsze musimy realnie ocenić, na co możemy sobie pozwolić. Ważne jest, żeby wziąć pod uwagę podstawowe czynniki: wielkość działki, na której chcemy urządzić ogród, czas, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na pielęgnowanie go, a także finanse, jakimi dysponujemy. Ogród to miejsce, do którego wychodzimy odpocząć i zrelaksować się. Powinniśmy już na etapie planowania określić, czego tak naprawdę oczekujemy. Czy chcemy podziwiać klomby kolorowych kwiatów, czy też może wolimy niekwitnące krzewy lub trawy? Istotnym jest, żeby ogród był dostosowany do osób, które najczęściej będą w nim przebywać (małe dzieci nastawione głównie na zabawę, dorośli szukający spokojnego miejsca, by usiąść z dobrą książką i filiżanką kawy, czy też osoby starsze, być może ograniczone ruchowo). O tym warto pamiętać, myśląc chociażby o małej architekturze w ogrodzie (ławki, oczko wodne, piaskownica, huśtawka, mostek z barierką).

Co zrobić z elementami istniejącymi?

Warto mieć na uwadze, że każde, z pozoru niepasujące drzewo czy krzew, można wykorzystać. Nie należy więc zbyt wcześnie pozbywać się starych roślin. Mogą stanowić doskonałą bazę ogrodu i świetnie komponować się nowościami. Jeśli zajdzie potrzeba usunięcia – to zawsze zdążymy zrobić.

Często zaczynając planowanie ogrodu, zastanawiamy się na początku nad gatunkami roślin, kolorystyką płytek czy kostek. Bezsprzecznie, to bardzo istotne. Niemniej jednak sprawdzi się tutaj zasada – od ogółu do szczegółu. Pamiętajmy o tym, żeby zacząć planować od podstaw. Ułatwi nam to realizację ogrodu, o jakim marzymy.

Call Now Button